Takıların genellikle hanımlar tarafından tercih edildiği, hanımların üzerinde çok daha şık durduğu söylenmektedir. Oysa öyle güzel takılar var ki, bu güzel tasarımlar beylere de çok yakışıyor. Özellikle erkek yüzük modelleri bu tasarımlara en iyi örneklerdir.

Farklı tasarımları ile dikkat çekici olan altın erkek yüzükleri, son zamanlarda televizyon dizileri ile tekrardan gündeme gelmiştir.
Birçok televizyon dizisinin başrol oyuncularının parmaklarını süsleyen altın erkek yüzükleri, erkeklerin yüzük takma modasını da beraberinde getirmektedir. Özellikle Osmanlı Dönemi’ni konu alan dizilerde, erkek yüzük modellerinin güzellikleri göz dolduruyor.

Bu göz doldurucu yüzükler her ne kadar günümüzün modası haline gelmiş olsa da aslında bir dönemin güç simgesi olarak görülürmüş. Yüzük takan erkekler parmaklarını süsleyen yüzükleri öptürerek, kendilerinden daha alt kademede olan insanların onlara itaat etmelerini istermiş. Yıllar içerisinde bu adet değişerek, günümüzdeki gibi tamamen bir moda furyası olmuştur. Altın erkek yüzükleri, taşlı erkek yüzükleri, özel tasarımlar gibi birbirinden çok farklı modeller erkek yüzük modasına renk katmaya devam ediyor.